Aktualności

1.02.2019

Przezskórna formulacja fenobarbitalu: testy u kotów

Fenobarbital to popularny barbituran, często stosowany w leczeniu drgawek u psów i kotów. Badacze z Washington State University stworzyli nową formulację tego leku, która pozwoli na podawanie przezskórne. Umożliwi to ograniczenie stresu i będzie bezpieczniejsze zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela.

2.01.2019

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Sydney

dowodzą, że czekoladowe labradory żyją średnio krócej, niż ich biszkoptowi i czarni rówieśnicy.

6.12.2018

GABAPENTYNA kontra AMANTADYNA w leczeniu przewlekłego bólu.

Przewlekły ból zwykle nie spełnia funkcji polegającej uniknięciu uszkodzenia i jego progresji, ma on też szkodliwy wpływ na organizm. W powszechnej definicji takiego bólu podkreśla się brak jego udziału w zabezpieczaniu i leczeniu tkanek oraz o wiele dłuższy od standardowego gojenia czas trwania. Jest to także ból bez oczywistej wartości biologicznej. Oddziałuje on jednak znacząco na organizm, powodując chociażby immunosupresję, anoreksję, wzmożoną sensytyzację bolesnej okolicy, zmiany behawioralne. By uniknąć tych efektów, powinna zostać wdrożona odpowiednia terapia przeciwbólowa. Najczęstszą przyczyną takiego bólu u zwierząt będzie choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) i nowotwory. Należy jednak pamiętać, że odczuwanie bólu jest spowodowane wieloma czynnikami, ból przy osteoarthritis będzie więc posiadał charakter zarówno zapalny, jak i neuropatyczny.

19.09.2018

AT-121 - nadzieja na nowy lek przeciwbólowy bez efektów ubocznych!

Badania u małp wykazały, że nowy opioid może spełnić wszystkie wymagania, których oczekujemy od leku przeciwbólowego. Mei-Chuan (Holden) Ko, naukowiec z Wake Forest University, oraz chemik medyczny Nurulain Zaveri, założyciel Astraea Therapeutics w Kalifornii, stworzyli nowy związek chemiczny, AT-121.

19.09.2018

John Glen, brytyjski weterynarz i naukowiec, został uhonorowany prestiżową nagrodą laskera

Nie tylko konferencjami żyje człowiek ;) Czy wiecie, że kilka dni temu John Glen, brytyjski weterynarz i naukowiec, został uhonorowany prestiżową nagrodą Laskera? Został on wyróżniony w dziedzinie badań biomedycznych za odkrycie przełomowego środka anestetycznego dla ludzi. Ten środek to nic innego, jak znany każdemu lekarzowi weterynarii, propofol!