Aktualności

10.06.2019

NLPZ - czy na pewno przeciwwskazane u kotów z chorobą nerek?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to bardzo dobre analgetyki. Są podstawą leczenia wielu schorzeń. Stosowane są do kontroli przewlekłego bólu w różnych chorobach przebiegających ze stanem zapalnym, przykładowo w osteoartritis (OA), chorobach przyzębia czy zmianach nowotworowych. Pomimo szerokiego zastosowania, NLPZ mają wąski margines bezpieczeństwa i mogą przyczyniać się do powstania efektów nieporządanych, w tym zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, wątroby, nerek czy czynników krzepnięcia.

1.02.2019

Przezskórna formulacja fenobarbitalu: testy u kotów

Fenobarbital to popularny barbituran, często stosowany w leczeniu drgawek u psów i kotów. Badacze z Washington State University stworzyli nową formulację tego leku, która pozwoli na podawanie przezskórne. Umożliwi to ograniczenie stresu i będzie bezpieczniejsze zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela.

2.01.2019

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Sydney

dowodzą, że czekoladowe labradory żyją średnio krócej, niż ich biszkoptowi i czarni rówieśnicy.

6.12.2018

GABAPENTYNA kontra AMANTADYNA w leczeniu przewlekłego bólu.

Przewlekły ból zwykle nie spełnia funkcji polegającej uniknięciu uszkodzenia i jego progresji, ma on też szkodliwy wpływ na organizm. W powszechnej definicji takiego bólu podkreśla się brak jego udziału w zabezpieczaniu i leczeniu tkanek oraz o wiele dłuższy od standardowego gojenia czas trwania. Jest to także ból bez oczywistej wartości biologicznej. Oddziałuje on jednak znacząco na organizm, powodując chociażby immunosupresję, anoreksję, wzmożoną sensytyzację bolesnej okolicy, zmiany behawioralne. By uniknąć tych efektów, powinna zostać wdrożona odpowiednia terapia przeciwbólowa. Najczęstszą przyczyną takiego bólu u zwierząt będzie choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) i nowotwory. Należy jednak pamiętać, że odczuwanie bólu jest spowodowane wieloma czynnikami, ból przy osteoarthritis będzie więc posiadał charakter zarówno zapalny, jak i neuropatyczny.

19.09.2018

AT-121 - nadzieja na nowy lek przeciwbólowy bez efektów ubocznych!

Badania u małp wykazały, że nowy opioid może spełnić wszystkie wymagania, których oczekujemy od leku przeciwbólowego. Mei-Chuan (Holden) Ko, naukowiec z Wake Forest University, oraz chemik medyczny Nurulain Zaveri, założyciel Astraea Therapeutics w Kalifornii, stworzyli nowy związek chemiczny, AT-121.